Jak realizować projekt i nie zwariować? 4 obszary do przemyślenia

with Brak komentarzy

Dobrze jest, przynajmniej na początku, wziąć głęboki oddech i spojrzeć z dystansu na to co nas czeka i na co szczególnie zwrócić uwagę. Prawdopodobnie to co nas najbardziej przeraża, to obszary w których się czujemy niepewnie.: ze względu na niewystarczająca wiedzę czy kompetencje lub niejasne procedury i przepisy.

Spokojnie, wszystko się da opanować, jeśli tylko wiemy kogo i o co pytać.(w wersji coachingowej „kogo prosić o pomoc”).

Zarządzanie projektami nie jest żadną nowością, zaś wiedza w tym zakresie stale jest rozwijana i weryfikowana.

Metodologia

Tak jak w każdej dziedzinie pojawiają się nowe  idee, a wraz z nimi techniki i narzędzia działania. W zakresie zarządzani projektami mówiono już o Project Cycle Management, Project Management Book/PMI, PRINCE©, Design Thinking, Agilo, Scrumm, Lead management

To wg jakiej metodologii i przy wykorzystaniu jakich narzędzi będziemy realizować nasz projekty zależy od kultury organizacyjnej firmy i przyjętych standardów w tym zakresie.  Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę wszystkie te metody opierają się na podobnym schemacie myślenia i działania.

 Zadania

Zanim przejdziesz do definiowania poszczególnych zadań do wykonania, należy określić zakresy, którym trzeba się zająć. Czego dotyczy projekt, jakie obszary merytoryczne są z nim związane, co jest sednem projektu a co, tematami pobocznymi. W tym zakresie dobrze jest przygotować sobie mapę problemową, tak aby można było ustalić wzajemne powiązania i zależności pomiędzy zagadnieniami.  Taka mapa problemów obszarów tematycznych pozwoli nam nie tylko dobrze zdiagnozować a potem zdefiniować zadanie, których realizacja jest niezbędna do osiągnięcia zamierzonych celów, ale również może pomóc oszacować potencjalne kierunki rozwoju naszego projektu. Szczególnie istotne jest to w projektach innowacyjnych/informatycznych, gdzie zakres projektu oraz jego efekty są trudne do oszacowania.

Kluczowe wskaźniki sukcesu/ Kamienie milowe

…..czyli oznaki tego w jakim zakresie i w jakim tempie realizowany jest projekt. Często w ramach różnego rodzaju szkoleń i sesji warsztatowych entuzjastycznie  można usłyszeć kilka różnych wezwań motywacyjnych: „Po czym poznasz, że osiągnąłeś swój sukces?” „ Kiedy będziesz wiedzieć, że osiągnąłeś swoje cele”, „Co będzie oznaką powodzenia projektu?” I nie byłoby najgorzej, gdybyś musiał odpowiedzieć na te pytania jedynie sobie. Jednak często te elementy stanowią efekt naszej pracy i rezultaty, co do których umawiamy się z naszym zleceniodawcą, sponsorem, pracodawcą, wspólnikiem itp. W jaki zatem sposób dobrać wskaźniki, aby dobrze obrazowały stopień osiągnięcia celów? Oczywiście dobrze określić cele – chodzi o to, aby były nie tylko SMART J , ale były odzwierciedleniem prawdziwych powód realizacji projektu.

Jeśli Twoim celem jest zarobienie pieniędzy to nie formułuj celów, jakbyś chciał zbawić świat i wprowadzić pokój na całej ziemi. Ale również jeżeli masz zamiar ulepszać czy wprowadzać nowe rozwiązania, niwelujące problemy wielu ludzi to nie definiuj Twoich celów jedynie w finansowych aspektach.

Należy również pamiętać, aby nie „przedobrzyć” – wskaźniki ustalić realnie – ani ich nie przeszacować, ani nie zaniżyć ich wartości (wówczas jest to mało ambitne i nie stanowi żadnego wyzwania).

Procedury  i przepis

Obszar dla projektowych twardzieli albo prawników z doświadczeniem .  Mimo wszystko nie należy unikać tematu, aby się potem głupio nie  tłumaczyć.  Wszak ignorantia legis non excusat (łac. nieznajomość prawa nie jest usprawiedliwieniem). Zawsze ustal choć podstawowy zakres praw obowiązujących w danym zakresie, które będą warunkowały prawidłową realizację Twojego projektu.

Wielu było takich, których abnegacja prawnicza lub anarchia proceduralna pogrążyły okrutnie.

A jeśli sam nie czujesz się na siłach zmierzyć z tym tematem pomyśl, kto może Ci w tym pomóc.